ubezpieczenie na bezrobociu

with Brak komentarzy
środa, 13 stycznia 2016 r.

Brak pracy wiąże się z brakiem ubezpieczenia.

brak ubezpieczenia 

dla mnie, oznacza brak ubezpieczenia dla mojego dziecka.  Jeszcze przez miesiąc od dnia zakończenia umowy o pracę możemy korzystać z państwowej służby zdrowia. Później, po to żeby być objętym ochroną trzeba zarejestrować się jako bezrobotny.

I tu spotkała mnie niespodzianka. W Urzędzie Pracy powiedziano mi, że dopóki osiągam przychody (a dostaję przecież odszkodowanie z tytułu umowy o zakazie konkurencji) to

nie mogę otrzymać statusu bezrobotnego. 

Gdybym odszkodowanie otrzymała jedną kwotą za trzy miesiące w styczniu to już w lutym mogłabym maszerować do Urzędu Pracy i otrzymać status bezrobotnego. Jako, że odszkodowanie mam płatne przez trzy miesiące, to dopiero w kwietniu mam szansę na ten status. Oczywiście nie chodzi mi o otrzymanie zasiłku dla bezrobotnych, ale okazuje się, że status oznacza prawo do zasiłku i nie da się tego rozdzielić w momencie rejestracji. A przecież mi  status bezrobotnego jest  potrzebny, żeby moje dziecko miało ochronę zdrowia (no i ja też).

Postanowiłam  więc

ubezpieczyć się dobrowolnie

Mam takie prawo, kosztuje to 385,27 miesięcznie w 2016 roku. (strona NFZ). Wtedy i dziecko będzie podpięte pod moje ubezpieczenie.

Wizyta w NFZ na Chałubińskiego, kolejki nie było. I tu kolejna niespodzianka. Pani zadała mi dwa krótkie  pytania i podpowiedziała proste rozwiązanie.

Otóż jeśli jest

prawomocny wyrok zasądzający alimenty na dziecko

to jest to podstawa do objęcia dziecka ochroną ubezpieczeniową i na dokładkę ja mogę się podpiąć pod to ubezpieczenie. Genialne. Oszczędność dla mnie blisko 400 złotych miesięcznie. Mam  iść z wyrokiem i wnioskiem do oddziału ZUS na Podskarbińską i już. Nie znalazłam tego rozwiązania w informatorach, ale przyjmuję, bo jest dla mnie bardzo korzystne. Ciekawe, czy ZUS to potwierdzi.

Miałaś problem z ubezpieczeniem zdrowotnym?

 

Ewa

Zostaw Komentarz